19.1.2013 Seoul

Autor: František Rojko | 26.2.2013 o 18:56 | (upravené 2.3.2013 o 12:36) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  119x

Preleteli sme šíre ruské pláne a cez Mongolsko a Čínu vyhýbajúc sa dôsledne Severnej Kórei sme šťastne pristáli. Už som osprchovaný, sedím si za počítačom v salóniku a pomaličky sa začnú vynárať spomienky na zážitok z letu.

Nastúpil som do lietadla, letuška ma usadila do kresla, ktoré sa s tými v turistickej triede nedá ani zrovnať. Polohovateľné, širokánske, dosť miesta na nohy. Typicky sa mi poklonila a zapriala mi šťastný let. Pre úplnosť, aj kabát mi zobrala kamsi do šatne, len aby som mal pohodlie. V kapsičke, čo patrila miestu nesmela chýbať deka a vankúšik, letuška doniesla aj základné hygienické potreby, aby sa nezabudlo, a čo sa skrýva v tejto kapsičke, predstavte si papuče, aby som sa mohol prezuť a cítil sa naozaj ako doma. Neuveriteľné.

Vyštartovali sme, už sme na pracovnej výške a začína sa nosiť pitie, výber z piatich exkluzívnych vín, ktoré si vybrať. Víťazí chardonay. Prinášajú mi jedálny lístok, vyberám si miestne (myslím tým kórejské) špeciality. Vyzerá to výborne, ale ktohovie, lebo v mojom žalúdku cítim ešte teraz akési šteklenie.

Večera mala päť chodov. Ako správny Slovák som ich zvládol, veď boli zadarmo. Len predposledný chod mi takmer zabehol. Kapitán lietadla sa nám prihovoril, najprv po anglicky, už vtedy sa mi niečo nezdalo, lebo som mu všetko všetúčko rozumel, a potom nastal ten okamih, z reproduktora sa ozvala ľúbozvučná slovenčina. Kapitán nášho lietadla bol Slovák.

Kreslo som si po večeri nastavil na pohodlné spanie, zatiahol som si kryty okienok a už som spal a my sme sa medzitým presúvali na trase Moskva, Ural, Krasnojarsk, Irkutsk. Vtedy začalo vychádzať slnko. Krásny východ, krásna krajina, škoda, že tesne pred Bajkalom sa silno zamračilo. Našťastie po výdatných raňajkách s klasickou ryžou a bez experimentov som sa zas dostal k okienku a videl som elektráreň na Žltej rieke, vraví sa, že je najväčšia na svete, len bola z takého zlého uhla, že sa nedala odfotiť. Ešte chvíľka strachu pri prílete na letisko Soul, ale našťastie Severná Kórea mala svoj pokľudný diktátorský deň a žiaden strieborný šíp sa nerozhodol stať sa hrdinom.

Ešte horúci uterák na utretie neodmysliteľná voda na cestu a jemným úklonom sa so mnou lúči letuška Koreanu. Táto východná kultúra je veľmi zvláštna. Prechod kontrolou na transferi a už si môžem vychutnať  salónik s WiFi a podeliť sa s Vami o moje exotické zážitky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?